test 3

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞININ İCRA ETTİĞİ VE PLANLADIĞI ÖNEMLİ FAALİYETLER

20 Şubat 2014, Perşembe

Haber:

Kara Kuvvetleri Komutanlığının İcra ettiği ve Planladığı Önemli Faaliyetler.

Açıklama:

Kara Harp Okulu Eğitim ve Öğretim Sistemi’ni geliştirmek, öğretimin Yüksek Öğretim Kurumu ile uyumlu hale getirilmesini sağlamak maksadıyla; 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılı’ndan itibaren (dokuz lisans programı) Endüstri ve Sistem Müh., Elektronik Müh., Makine Müh., İnşaat Müh., Bilgisayar Müh., İşletme, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler programları; 2013-2014 Eğitim ve Öğretim Yılı’ndan itibaren de (bir lisans programı) Harita Mühendisliği Programı uygulanmaya başlamıştır. Ayrıca, KHO Savunma Bilimleri Enstitüsü’nde 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılı’ndan itibaren Silah Sistemleri Mühendisliği ile Askerî Elektronik Mühendisliği yüksek lisans programları açılmıştır.
Kara Kuvvetleri Komutanlığınca; astsubayların mesleki gelişimlerini temin etmek, motivasyonlarını artırmak ve astsubaylara daha fazla imkân sağlamak maksadıyla, 2012 yılında astsubaylıktan subaylığa geçiş kontenjanı %10’dan %25’e çıkarılmıştır. 2013 yılında 90 astsubayın subaylığa geçişi planlanmış, 82 personel sınavı kazanmıştır.
Uzman erbaşların mesleki motivasyonlarını yükseltmek, kendi yetenek ve becerilerini ön plana çıkarmak ve uzman erbaşlara daha iyi imkânlar sağlamak maksadıyla; %12 olan kontenjan sınırlaması artırılarak sınavda başarılı olanların %25’inin uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçirilmesi uygulamasına başlanmıştır.
45 yaşına girmeleri nedeniyle sözleşmeleri sona ererek Kara Kuvvetleri Komutanlığı kadrolarında sivil memur olarak istihdam edilecek olan uzman erbaşların atamaları; Tugay Karargâhları ile Askerî Ceza ve Tutukevi Müdürlüklerinin İşlem Memuru, Gardiyan ve Şoför gibi kadrolarına yapılmıştır.
Kara Kuvvetleri Komutanlığının kritik görevlerdeki erbaş/er ihtiyacını karşılamak maksadıyla; sözleşmeli er temin faaliyetleri dönemsel olarak devam etmektedir.
Birliklerin erbaş ve er destekleme oranlarını artırmak maksadıyla, lojman, orduevi, hastane, fabrika, okul vb. kurum ve tesislerin emniyetinin askerî personel yerine özel güvenlik kurumlarınca sağlanması ile ilgili çalışmalara devam edilmektedir.

Yorumlar

İlgili Terimler :

BENZER VİDEOLAR

Jandarma Subay Alımı 2019

Jandarma Subay Alımı 2019 08.04.2019 tarihinde eklendi - kişi izledi

Org. Yaşar Güler: Çukurca’da ölüm kalım savaşı veriliyor

Org. Yaşar Güler: Çukurca’da ölüm kalım savaşı veriliyor 08.09.2016 tarihinde eklendi - kişi izledi

Kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, sitemizin bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.