FNSS PARS 6×6 (TR)

Asker TVAlternatif 1Alternatif 2Youtube kanalımıza abone olun: ►https://goo.gl/USTWfS
Whatsapp ve BİP iletişim Numaramız: ►+90 530 850 4500
Asker TV Canlı Yayın: ►http://www.askertv.com/canli-yayin
Instagram: ►https://www.instagram.com/askertv
Facebook: ►https://www.facebook.com/AskerTV
Twitter: ►https://twitter.com/askertv
Telegram: ►https://t.me/askertv
İnternet sitemiz: ►http://www.askertv.com

Adını bir zamanlar Anadolu’da yaşayan sessiz, çevik ve yırtıcı bir leopar türünden alan; PARS 6×6, düşük ve yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında kullanılmak üzere tasarlanmış, benzersiz özellikleri ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunan, günümüzün en gelişmiş teknolojilerini barındıran, taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracıdır.

PARS III 6×6

Adını bir zamanlar Anadolu’da yaşayan sessiz, çevik ve yırtıcı bir leopar türünden alan PARS III 6X6; düşük ve yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında kullanılmak üzere tasarlanmış, benzersiz özellikleri ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunan, günümüzün en gelişmiş teknolojilerini barındıran, taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracıdır.

25.000 kg azami yüklü ağırlığa sahip olan PARS III 6X6, dizel bir motorla donatılmıştır. 100 km/s hıza ulaşabilen araç %60 dik, %30 yan eğimde hareket edebilmekte, 70 cm yüksekliğinde dik engel ve 175 cm uzunluğunda hendek geçebilmektedir. Motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarım sayesinde araç, birbirine çok yakın aks yüklerine sahiptir. Bu tasarım yaklaşımı; araca gevşek ve yumuşak zeminde dahi rahat hareket edebilme, yüksek hızlarda artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetleri kazandırmıştır. Aracın aksları gerektiğinde kilitlenebilmektedir. Merkezi teker şişirme sisteminin yeteneği, farklı arazi koşullarında sürücüye lastik basınçlarını ayarlama imkânı verir

Sınıfının en yüksek teker gezinme hareketine ve en düşük dönüş yarıçapına sahip aracı

Sınıfındaki en yüksek teker gezinme hareketine sahip tam bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi, farklı yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlar. Birinci ve üçüncü akstan dönüş sistemi ile PARS III 6X6, sınıfındaki en düşük dönüş çapına sahiptir. Yüksek hızlarda üçüncü akstaki yönlendirme sistemini kilitleme özelliği, ABS sistemi ve motor freni sürüş güvenliğini arttıran özelliklerdir.

Aracın ön kısmında bulunan iki kişilik sürücü kabini ve 180° yatay gö- rüş açısı, yüksek sürüş güvenliği ve konforu sağlamaktadır. Geniş cam periskopları, aracın ön ve arkasında konumlanmış gece ve gündüz kameraları, sürücü ve komutana daha geniş görüş alanı vermektedir. Azami 9 personelin yerleştirilebildiği araçta, kapı-kapaklar, personel koltukları, silah tutucuları ve iç aydınlatma elemanları araç personelinin de konforunu sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. 800 km üzerinde menzili olan PARS III 6X6, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahiptir. Acil durumlara karşı zırh altında yedek yakıt tankı mevcuttur. Tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler, patlak lastikle yol alabilme imkanı sağlar.

PARS III 6X6 gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebilmektedir. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek seviyeli mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlanmıştır. PARS III 6X6; koruma seviyesi ile hem personel taşıma amacıyla üretilen mayın korumalı kamyonların koruma seviyesine sahip olmakta hem de modern bir zırhlı muharebe aracında beklenen kabiliyetleri bünyesinde bulundurarak farklılığını ortaya koymaktadır.

PARS III 6×6 aracına entegre edilmiş iklimlendirme sistemi bulunmaktadır. Bu sistemin benzerlerinden en büyük farkı, çöl koşullarında bile, aracın iç ortam sıcaklığını +25 °C seviyesine getirebilmesidir. Araç alt sistemlerinin, mayın korumalı gövdeye modüler olarak bağ- lanması, bakım ve değişim kolaylığı sağlamaktadır. Özellikle yürüyen aksam ve güç aktarma sistemlerinin bakım ve değişimindeki bu kolaylık aracı benzerlerinden üstün kılar. 60 dakikadan daha az bir sü- rede sökülüp takılabilen güç grubu mimarisi dikkat çekici bir yetenek olarak kullanıcıya sahada motor değiştirme avantajını kazandırır.

PARS III 6X6; kara, hava (C130 nakliye uçağı), deniz ve demir yolu ile taşınabilmektedir.

Göreve Özgü Özellikler

  • Şoför/Komutan için mevcut durum bilgisi sağlayan önde ve arkada iki adet termal kamera ve üç adet CCD gündüz kameraları
  • Ön ve arka akslardan direksiyon kontrolü
  • Tüm tekerleklerden tahrikli
  • Kilitlenmeyi önleyen fren sistemi (ABS)
  • Merkezi lastik şişirme sistemi (CTIS)
  • Entegre edilmiş yaşam destek kiti
  • Ortak parça kullanımına olanak veren modüler tasarım
  • Bağımsız ve hidropnömatik süspansiyon
  • Her lastikte, patlak halde sürüş imkanı veren katı disk (Run Flat)
  • Entegre yardımcı güç ünitesi (APU)

PARS III 6X6 Teknik Özellikler

Genel Bilgiler

Azami Yüklü Ağırlık 25.000 kg
Motor Dizel
Mürettebat Kapasitesi 9
Uzunluk < 7 m
Genişlik < 2.9 m
Yükseklik(Gövde) < 2.4 m
Havada Nakil  C130H, A400, C17, C5
Transmisyon Tam Otomatik 7 İleri 1 Geri
Nato’nun Tek Yakıt Konseptine Uygun EURO 3 Güç Paketi F34 Yakıtı, JPB
Aks Sayısı 3
Kullanılan Aks Sayısı Tümü
Döndürülebilen Aks Sayısı 1,3
Transfer Kutusu 2 Hızlı
Süspansiyon Sistemi Çift Salıncaklı Bağımsız ve Hidro-Pnomatik
Fren Sistemi
Servis Tüm Tekerlerde Hidrolik ve ABS’li
Park Aktarma Organlarına Entegre, Mekanik Yaylı ve Hidrolik Kontrollü
Elektrik Sistemi MIL STD 1275, MIL STD 461

 

Hareket Kabiliyeti

Azami Yol Hızı  100 km/s
Kontrollü Hız 3 km/s
Azami Yol Menzili 800+ km
Yaklaşma Açısı 50o
Uzaklaşma Açısı 40o
Azami Meyil Tırmanma %60
Azami Yan Meyil %30
Dik Engel Aşma 0.70 m
Hendek Aşma 1.75 m
Dönüş Yarıçapı < 7 m
Yüzme Opsiyonel

 

askeradmin

Işıkları Kapat

Hata Bildir

FNSS PARS 6×6 (TR)

FNSS PARS 6×6 (TR)

Anasayfa » Savunma Sanayii » FNSS PARS 6×6 (TR)

07.12.2018 tarihinde eklendi kişi izledi 

Yorumlar

Yorumlar

İlgili Terimler :

BENZER VİDEOLAR

100. YILINDA SAVUNMA SANAYİİ

100. YILINDA SAVUNMA SANAYİİ 29.10.2023 tarihinde eklendi - kişi izledi

Kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, sitemizin bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.