1. Haberler
  2. Genelkurmay Başkanlığı
  3. Genelkurmay 11 Eylül 2009 Basın Bilgilendirme

Genelkurmay 11 Eylül 2009 Basın Bilgilendirme

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HAFTALIK BASIN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

TARİH : 11 Eylül 2009

Değerli Basın Mensupları,

Bildiğiniz gibi, 08 Eylül 2009 günü Siirt ili Eruh İlçesinde icra edilen arazi arama-tarama faaliyeti esnasında bölücü terör örgütü mensupları ile temasa girilmiş, beş erimiz şehit olmuş, bir astsubayımız, üç erimiz yaralanmıştır. Müteakiben teröristlerle sağlanan ikinci temasta, iki astsubayımız şehit olmuş, bir üsteğmenimiz ve iki uzman jandarma çavuşumuz yaralanmıştır. Bölücü terör örgütüne ait telsizlerin dinlenmesinden elde edilen bilgilere göre, bu çatışmada teröristlerin çok sayıda ölü ve yaralıları olduğu anlaşılmaktadır.

Aynı gün Çukurca kuzeydoğusunda bulunan Cevizli mevkiinde icra edilen operasyonda bölücü terör örgütü ile sağlanan temasta bir astsubayımız şehit olmuş, bir uzman jandarma çavuşumuz yaralanmıştır. Aynı bölgede 9 ve 10 Eylül 2009 tarihlerinde çıkan çatışmalar sonucu, üç bölücü terör örgütü mensubu, silahları ile birlikte etkisiz hale getirilmiştir.

09 Eylül 2009 günü ise Van ili Başkale ilçesine bağlı Albayrak Hudut Taburu bölgesinde, yapılmakta olan arama-tarama faaliyeti esnasında, bölücü terör örgütü tarafından döşenen mayının patlaması sonucu, bir astsubayımız ve iki uzman çavuşumuz şehit olmuş, beş askeri personelimiz yaralanmıştır.

Şehit olan personelimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa, değerli ailelerine ve yüce milletimize sabırlar diliyoruz.

Değerli Basın Mensupları;

Üzerinde duracağımız bir başka konu ise “Arama Kurtarma Faaliyetleri”dir.

Değerli Basın Mensupları;

Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz Salı ve Çarşamba günü, Marmara Bölgemizde yaşanan ve olumsuz meteorolojik koşullardan kaynaklanan sel felaketinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin mevcut imkanları, vatandaşlarımıza destek sağlamak maksadıyla seferber edilmiştir. Yaşanan sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu kapsamda, ilk andan itibaren Harekat Merkezimiz takviye edilerek, 24 saat esasına göre çalışmaya başlamış, mahallindeki Garnizon Komutanlıkları, Mülki Amirler ile temas ve koordine içinde olunmuştur.

Sel felaketi esnasında, arama-kurtarma faaliyetleri kapsamında, 8 Eylül 2009 günü, Çatalca ve Silivri bölgelerinde;

Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait 2 arama-kurtarma helikopteri ile 36 vatandaşımız,

Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait 2 arama-kurtarma helikopteri ile 17 vatandaşımız,

Sahil Güvenlik Komutanlığına ait 2 arama-kurtarma helikopteri ile 10 vatandaşımız,

Sahil Güvenlik Komutanlığına ait çeşitli tip botlar ile sel sularının denize akan kısmında icra edilen arama-kurtarma faaliyetlerinde, 8 vatandaşımız,

SAS, SAT personeli ve dalgıçlardan oluşan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurtarma Timi tarafından, 26 vatandaşımız kurtarılmıştır.

Karadan yapılan kurtarma çalışmaları da, 3’üncü Zırhlı Tugay Komutan Yardımcılığı tarafından, Saray ilçe merkezinde 60 personelden (4 subay, 8 astsubay, 12 uzman erbaş, 36 erbaş/er) oluşan kurtarma ekibi ile yürütülmüştür.

Sonuç olarak, 08 Eylül günü, Türk Silahlı Kuvvetleri, arama-kurtarma faaliyetleri kapsamında, havadan ve karadan 97 kişi kurtarılmıştır.

09 Eylül 2009 günü ise, İkitelli, Esenyurt, Büyükçekmece bölgelerinde;

Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait 6 arama-kurtarma helikopteri ile 66 vatandaşımız,

Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait 2 arama-kurtarma helikopteri ile 26 vatandaşımız,

Sahil Güvenlik Komutanlığına ait 2 arama-kurtarma helikopteri ile 27 vatandaşımız kurtarılmıştır.

Ayrıca, Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait 3 adet genel maksat helikopteri ile Çatalca bölgesindeki vatandaşlarımıza erzak dağıtılmıştır.

Sahil Güvenlik Komutanlığı SAGET (Sahil Güvenlik Emniyet Timi) ve KEGAK (Kıyısularda Emniyet Güvenlik ve Arama Kurtarma) botları, Salı günü olduğu gibi Çarşamba günü de, sel sularının denize akan kısımlarında arama kurtarma faaliyetlerine devam etmiştir.

Ayrıca olumsuz hava şartlarından etkilenen Bandırma’da, 6’ncı Ana Jet Üs komutanlığına ait bir adet AS-532 Cougar arama-kurtarma helikopteri ile 23 vatandaşımız, yine Aynı Üs Komutanlığımıza ait Zodyak bot ile Bandırma İlçesi bölgesinde 35 vatandaşımız kurtarılmıştır.

09 Eylül Çarşamba günü yapılan arama kurtarma faaliyetlerinde toplam 177 vatandaşımız kurtarılmıştır.

Sel felaketi yaşanan iki gün boyunca kurtarılan vatandaş sayısı toplam 274 olmuştur. Bugün ve hafta sonu yaşanacak yeni sel ihtimallerine karşı gerekli tedbirler alınmıştır.

Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetlerince; 04 – 11 Eylül 2009 tarihleri arasında toplam 23 adet Arama Kurtarma Faaliyeti icra edilmiştir. Bu faaliyetler kapsamında; Sahil Güvenlik Komutanlığınca denizden 84 kişi sağ olarak kurtarılmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri imkan ve kabiliyetlerinin, vatandaşlara yardım ve destek maksadıyla kullanılması kapsamında;

08 Eylül 2009 tarihinde, saat 00:45’de, yeni doğum yapan bir vatandaşımız, durumunun ağır olması nedeniyle, geceleyin, Muş’dan Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait helikopter ile nakledilmiştir.

Değerli Basın Mensupları,

Türk ulusunun kader savaşı, Sakarya Meydan Muharebesinin 88’inci yıl dönümünü, 13 Eylül Pazar günü icra edeceğimiz törenlerle kutlayacağız. Ulusal tarihimizde bu muharebenin çok önemli bir yeri vardır. Her şeyden önce yirmi iki gün yirmi iki gece aralıksız olarak devam eden Sakarya Meydan Muharebesi, Türk ulusunun ölüm-kalım mücadelesi olarak tarihteki yerini almıştır.

Sakarya Meydan Muharebesinde, her noktada üstün düşman kuvvetlerine karşı yoğun bir direniş gösterilmiş, Başkomutan Atatürk’ün “Hatt-ı müdafa yoktur, sathı müdafa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaş kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz” direktifi harfiyen yerine getirilmiştir. Muharebelerde, çok sayıda subay şehit olmuş, bundan dolayı Sakarya Meydan Muharebesi, harp tarihine subay muharebesi olarak geçmiştir.

Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasının 88’inci yıl dönümünü, Dua Tepe’de kutlayacağız. Dua Tepe, Kurtuluş Savaşımızda geriye doğru gidişin sona erdiği, vatanı kurtarmak için ileri doğru ilk hamlenin yapıldığı noktadır. 22 gün süren Sakarya Meydan Muharebesinde, 31 Ağustos 1921 günü düşman tarafından ele geçirilen Dua Tepe, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın genel karşı taarruz kararı sonucu, düşmandan ilk ele geçirilen yer olması nedeniyle tarihimizde özel bir yere sahiptir.

Bu yıl, Sayın Genelkurmay Başkanı Kuvvet Komutanları ve Jandarma Genel Komutanı ile vatandaşlarımızın katılacağı bu önemli töreni, sizlerin de izleyebilmenizi sağlamak maksadıyla; Pazar günü, Polatlı’ya bir basın turu düzenleyeceğiz. Katılmak isteyen basın mensuplarının isimlerinin, bugün akşama kadar bize bildirilmesini bekliyoruz.

Bu özel günü anmak için, Dua Tepe’de icra edilecek Sakarya Zaferi Kutlama Törenleri programı yansıda sunulmuştur.

08:45 – 09:00 Genelkurmay’da toplanma,

09:00 – 11:30 Dua Tepe’ye intikal ve yerleşme,

11:30 – 12:55 Dua Tepe’de yapılacak törenlerin izlenmesi.

– Çelenk koyma,

– Prof.Dr. İlber Ortaylı tarafından Sakarya Meydan Muharebesi hakkında bilgi arzı,

– Sakarya Meydan Muharebesi hakkında canlandırma,

– Ankara Seymen Grubunun gösterisi,

– Kara Kuvvetleri Havacılık Birlikleri uçak ve helikopterlerinin geçişi,

– Hava Kuvvetleri Komutanlığı uçaklarının geçişi,

– Türk Yıldızlarının gösterisi.

Değerli Basın Mensupları;

Toplantının bu bölümünde sizlere, vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü uğruna kahramanca mücadele ederken yaralanan gazilerimiz ve aileleri ile şehit ailelerine yönelik olarak yapılan çalışmalar ile ilgili özet bilgiler vereceğim.

Sayın Genelkurmay Başkanımızın “Şehit aileleri ve gazilerle daha yakından ilgilenilmesi için yeni ve daha etkin bir sistem oluşturunuz” direktifi doğrultusunda yapılan çalışma sonucunda, şehit aileleri ile gazilerimizin sorunlarının çözümünün hızlandırılması ve hizmet etkinliğinin artırılması amacıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yeni bir teşkilatlanmaya gidilmiştir.

Anılan teşkilatlanma çalışmaları kapsamında; Genelkurmay Personel Başkanlığı Şehit Gazi İşlem Şube Müdürlüğü, Daire Başkanlığı seviyesine yükseltilerek personelin niteliği ve niceliği artırılmış, TSK Sağlık Komutanlığına bağlı bulunan, TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Başkanlığı bünyesinde, Malul Gaziler Psiko-Sosyal Destek Birimi kurulmuş; Garnizon Komutanlıkları bünyesinde de, tüm illerimizde Şehit Gazi İşlemleri Şube/Kısımları teşkil edilmiştir.

Bu teşkilatlanma çalışmaları sonucunda, tüm Türkiye çapında kurulan birimler yansıda sunulmuştur.

Kurulan bu teşkilat ile; öncelikle şehit eşleri/çocukları ile ilk temas, yasal haklarının takip edilmesi, sorunlarının çözülmesi, aile ve özellikle çocuklarla profesyonel olarak sürekli ilgilenilmesi, çocukların eğitim ve meslek edinme süreçlerine, yönlendirme ve katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Yeni teşkilat yapısı içinde;

Şehit eşlerinin kendi kendilerine yeterli hale gelmeleri amacıyla, gerekli destek verilmesi, sahip oldukları yasal hakları kazanma sürecinde kendilerine yol gösterilmesi sağlanacaktır.

Şehit çocuklarının, kendisine güvenen, babasının vatanın bölünmez bütünlüğü için mücadele ederken gözünü kırpmadan canını feda eden bir vatan evladı olduğunun bilincinde, şehit çocuğu olmanın getirdiği iftihar duygusu ile Atatürkçü düşünce sistemi ve Atatürk ilke, inkılâplarına gönülden bağlı olarak yetişmeleri için gerekli katkı sağlanacaktır. İyi bir eğitim almaları, bir iş veya meslek sahibi olabilmeleri için gerekli yönlendirme ve destekleme faaliyetleri yapılacaktır.

Şehit anne ve babaları, yasal haklar konusunda bilgilendirilecektir.

Malul gazilerin yaşamlarını; sağlık, huzur ve güven içinde sürdürmesi, toplum içinde kendi kendilerini idare edebilecek ve üretken hale gelebilecek şekilde bakım ve rehabilitasyonlarının yapılması, tedavisi mümkün olmayanların ve bakıma muhtaç olanların sürekli bakım altına alınması amacıyla, gerekli her türlü tedbir alınacak, malul gazilerimize tedavi ve rehabilitasyon sürecinde gereken destek ve rehberlik sağlanacaktır.

Muharip gazilerimize, toplumsal yapı içerisinde yakın ilgi gösterilmesi için gayret sarf edilecek, kendilerine yasal mevzuata uygun olarak her konuda bilgilendirme ve destek verilecektir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, vatanımızın bölünmez bütünlüğü için canlarını veren aziz şehitlerimizin aileleri ve kahramanlıklarıyla her zaman gurur kaynağımız olan gazilerimiz ile ailelerinin her zaman yanında olmaya devam edecektir.

Değerli Basın Mensupları,

Genelkurmay Başkanlığı Arşivleri, çeşitli nedenlerle gündeme getirilmektedir. En son geçen hafta, bir televizyon programında, değerli tarihçi yazar Sayın Murat Bardakçı ve Sayın Doçent Doktor Erhan Afyoncu’nun programında, Genelkurmay Başkanlığı Arşivi söz konusu edilmiştir.

Bir çok önemli tarihi belgeyi bulunduran Genelkurmay Başkanlığı Arşivi, Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı (ATASE) binasında yenilenmiş haliyle araştırmacılara hizmet vermektedir.

Elbette belli usuller içerisinde, tüm araştırmacıların bu arşivden yararlanmaları mümkündür.

Burada çalışanlar konusunda uzman görevlilerdir. Ancak, uygulamadan doğan bazı hususlar varsa ve bunlar bize iletilirse, bunları düzeltmekten mutluluk duyarız.

Başta, programlarında arşivimizden bahseden Sayın Murat Bardakçı ve Sayın Doçent Doktor Erhan Afyoncu olmak üzere, tüm tarihçi ve araştırmacılarımızı, Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı arşivinde misafir etmekten büyük mutluluk duyarız.

Değerli Basın Mensupları,

Bildiğiniz gibi 02 Eylül 2009 tarihinde, Ankara Garnizonunda ikamet eden şehit ailelerine, Sayın Genelkurmay Başkanımız ve eşleri tarafından bir iftar yemeği verilmişti. Önümüzdeki hafta da, Sayın Genelkurmay Başkanımız ve eşleri tarafından, Gazi Orduevinde, 15 Eylül 2009 tarihinde, Ankara Garnizonunda bulunan gazilerimiz ve ailelerinden oluşan 400 kişiye, bir iftar yemeği verilecektir. Bu yemeğe Sayın Genelkurmay Başkanımızın yanı sıra, Kuvvet Komutanları ve Jandarma Genel Komutanı ile General/Amiraller de katılacaktır.

Değerli Basın Mensupları,

Bildiğiniz gibi, Sayın Genelkurmay Başkanımız 07 Eylül’de Belçika Mons’ta SACEUR’e, 8-10 Eylül tarihlerinde Almanya Genelkurmay Başkanına resmi ziyarette bulunmuştur. Söz konusu ziyaretlerin ilkinde NATO-Türkiye ilişkileri, Alman Genelkurmay Başkanı ile Türkiye-Almanya askeri ilişkileri görüşülmüştür.

Sayın Genelkurmay Başkanımız, 17-20 Eylül tarihleri arasında, Portekiz’de yapılacak olan NATO Askeri Komite toplantılarına katılacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Genelkurmay 11 Eylül 2009 Basın Bilgilendirme

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Asker TV | Askeri, Güvenlik ve Savunma Sanayii Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin