Genelkurmay Başkanı: Nurettin Ersin

NURETTİN ERSİN

genelkurmay-baskani-nurettin-ersin

Nurettin ERSİN / Orgeneral – P.1937-88

1 Temmuz 1983 – 6 Aralık 1983

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 18’inci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Nurettin ERSİN, 1918 yılında Çanakkale/Gelibolu’da doğmuş, 1937 yılında Kara Harp Okulundan, 1938 yılında Piyade Okulundan mezun olmuştur.

1946 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı yapmıştır. 1948 yılında Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; Batarya Komutanlığı, Genelkurmay Talim Araştırma Kurulunda Proje Subaylığı, 7’nci Kolordu Harekât Eğitim ve İstihbarat Şube Müdürlüğü, İran’da Türk Askerî Müşavirliği, 5’inci Kolordu Kurmay Başkanlığı, 61’inci Tümen Komutan Yardımcılığı ve 3’üncü Ordu Lojistik Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

1963 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile 3’üncü Ordu Kurmay Yarbaşkanlığı, 66’ncı Tümen Komutan Yardımcılığı ve Vekilliği, Genelkurmay Etüt ve İnceleme Heyeti Üyeliği, MİT Müsteşar Yardımcılığı yapmış, 1966 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile MİT Müsteşar Yardımcılığı, 4’üncü Piyade Tümen Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 1970 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile Batı Menzil Komutanlığı, MİT Müsteşarlığı, 6’ncı Kolordu Komutanlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1974 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesinde Yüksek Askerî Şûra Üyeliği, Jandarma Genel Komutanlığı, Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, 1’inci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapmış, 12 Eylül 1980 Harekâtı’ndan sonra aynı zamanda Millî Güvenlik Konseyi Üyeliği görevini de yürütmüştür. 1 Temmuz 1983 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı görevine atanarak Millî Güvenlik Konseyi Üyeliği görevine de devam etmiştir. 6 Aralık 1983 tarihinde kendi isteği ile emekli olmuştur.

Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılmıştır.

Orgeneral ERSİN; TSK Üstün Hizmet Madalyası, TSK Altın Şeref Madalyası, TSK Kıbrıs Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, ABD Liyakat Madalyası, Pakistan Liyakat Madalyası ve Güney Kore Cumhuriyeti Liyakat Madalyası sahibidir.

Bayan Perihan ERSİN ile evlenmiş olan Orgeneral Nurettin ERSİN’in iki çocuğu vardır.

03 Ekim 2005 tarihinde vefat etmiş, Ankara’da Cebeci Askerî Şehitliği’nde toprağa verilmiştir.

Yorumlar

BENZER VİDEOLAR

ASELSAN Mehmetçiğin yanı başında

ASELSAN Mehmetçiğin yanı başında 13.01.2024 tarihinde eklendi - kişi izledi

TSK 2021 YILI DIŞ KAYNAKTAN MUVAZZAF SUBAY ADAYI TEMİNİ

TSK 2021 YILI DIŞ KAYNAKTAN MUVAZZAF SUBAY ADAYI TEMİNİ 08.11.2021 tarihinde eklendi - kişi izledi

Kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, sitemizin bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.