HARBİYE ASKERİ MÜZESİ’NDE ASKERİ ESERLER ONARILIYOR

İstanbul’da bulunan Harbiye Askeri Müzesi’ndeki askeri eserlerin restorasyon ve konservasyon çalışmaları devam ediyor. Geçmişi 15. yüzyıla kadar uzanan binlerce objeye ev sahipliği yapan müzede dört farklı konservasyon atölyesi bulunuyor. Bu atölyelerde yıl boyunca 300’den fazla eserin konservasyonu yapılacak.

????️ Harbiye Askeri Müzesi’ndeki askeri eserlerin restorasyon ve konservasyon çalışmaları devam ediyor.
????️ Silahlar, kimyasallar, kağıt ve tekstil ürünleri için dört konservasyon atölyesi bulunuyor.
Sekiz uzmandan oluşan bir ekip yıl boyunca 300’den fazla eserin konservasyonu için çalışıyor.
????️ Koruma altına alınan eserler arasında kılıçlar, zırhlar, Osmanlı sultanlarına ait el yazmaları ve tarihi olaylarda kullanılan bayraklar yer alıyor.
???? Koruma altına alınan her eser, geçirdiği koruma sürecini detaylandıran kendi dosyasıyla belgeleniyor.

 

(Otomatik altyazı: milli savunma bakanlığına bağlı harbiye Askeri müzesindeyiz şu anda bu müze içerisinde 4 farklı restorasyon ve konservasyon atölyesi mevcut işte bize o atölyelerden 1 tanesi olan silah atölyesinin içerisindeyiz şu anda tarihe tanıklık eden yüzlerce binlerce obje var bu müze içerisinde ve astsuna uygun 1 şekilde konservasyon çalışmalarıyla adeta küllerinden yeniden doğuyor burası istanbul’daki harbiye Askeri müzesi savaş sanatı tarihine yolculuk yaptıran bu dev müzede hummalı 1 çalışma yürütülüyor şu anda ekranlarınıza istanbul arkeoloji müzeleri müdürlüğünün kazılarından çıkartılan gülle yansıyor Askeri 1 obje olduğu için de eee burada buradaki yetkililer tarafından konservasyon çalışmalarına tabi tutuluyor geçmişi 15. yüzyıla kadar giden bu müzede 4 farklı konservasyon atölyesi var dedik silah kimyasal işlem kağıt ve tekstil atölyeleri bu atölyelerde toplamda yıl içerisinde 3 yüzlü aşk kanı eser kozervasyona tabi tutulucak 8 kişilik uzman 1 ekip burada çalışıyor harbiye Askeri müze ve kültür sitesi komutanlığı himayesinde özellikle bu çalışmaların devam ettiğini ifade edelim şu anda silah atölyesindeyiz burada yavuz sultan selim’e ait kılıç at alın zırhı sultan 4. Murat’a ait nilüfer ve yine kılıcı ve daha pek çok eser konservasyon işlemlerine tabi tutuluyor şu anda ekranlarınızda da 4. Murat’a ait olan miğfer ve kılıç yansıyor hemen yan tarafta da yine bu müze içerisindeki atölyelerden biri olan kağıt atölyesi var ve orada da Askeri müze koleksiyonunda yer alan en eski el yazması eserlerinden hatta en eski el yazması eser diyelim mevcut 1 ünlüye ait 1 eserden bahsediyoruz Askeri müze koleksiyonun en eski yazma eseri üzerinde fatih sultan Mehmet ve 3. selim tarafından okunduğuna dair de mühürler mevcut şu anda kameraman arkadaşım da ekranlarınıza getiriyor pek çok eser var dedik 1974 Kıbrıs barış harekatı’nda kullanılan Türk bayrağı 25 mart 1890 üçte katar’daki Osmanlı Kalesi’ne yardıma giden binbaşı Yusuf Bey kumandasındaki Osmanlı birliğine ait sancak yine restore edilen eserler arasında bu Osmanlı sancağı geçtiğimiz sene ingiltere’den getirilmiş ve Çanakkale zaferi’nin yıl dönümünde de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim edilmişti restore edilen tüm eserler burada tek tek kayıt altına alınıyor her birinin kendi dosyası var o dosya içerisinde de hangi işlemlere tabi tutuldu nası 1 konservasyon sürecinden geçtiği yer alıyor dediğimiz gibi yayınımızın başında ifade ettiğimiz gibi bu bu müze içerisinde binlerce eser var ancak yıl içerisinde 3 yüzlü aşkın eserin burada konservasyon işlemlerine tabi tutulucağını söyleyelim ve sözü merkeze bırakalım.)

askeradmin

Işıkları Kapat

Hata Bildir

HARBİYE ASKERİ MÜZESİ’NDE ASKERİ ESERLER ONARILIYOR

HARBİYE ASKERİ MÜZESİ’NDE ASKERİ ESERLER ONARILIYOR

Anasayfa » Genelkurmay Başkanlığı » HARBİYE ASKERİ MÜZESİ’NDE ASKERİ ESERLER ONARILIYOR

28.10.2023 tarihinde eklendi kişi izledi 

Yorumlar

Yorumlar

BENZER VİDEOLAR

SOLOTÜRK, 100. Yıl  | Ankara’da Gösteri Uçuşu

SOLOTÜRK, 100. Yıl | Ankara’da Gösteri Uçuşu 30.10.2023 tarihinde eklendi - kişi izledi

TBMM’den Ulus’taki İlk Meclis’e Doğru Kortej Yürüyüşü

TBMM’den Ulus’taki İlk Meclis’e Doğru Kortej Yürüyüşü 30.10.2023 tarihinde eklendi - kişi izledi

Kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, sitemizin bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.