İşte Türkiye’nin ilk başörtülü kadın savaş pilotu

Darbe girişimi sonrası hayata geçirilen düzenlemeler sayesinde Hava Harp Okulu’na geçiş yapan genç kız, pilotluk için intibak eğitimine alınan ilk başörtülü öğrenci oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yeni bir dönem başlıyor. Göklerde başörtülü kadın savaş pilotları da uçacak. Türkiye’nin ilk başörtülü kadın pilotu çok yakında bir ilki gerçekleştirecek.

23 yaşındaki Merve Gürbüz, Türkiye’nin ilk başörtülü kadın pilotu olacak.

Gürbüz’ün eğitim hayatı

Osmaniye’de lise eğitimini alan genç pilot, Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ni kazandı.  15 Temmuz darbe girişiminden sonra hükümetin üniversitelerden askeri okullara yatay geçiş hakkı tanıması O’nun için dönüm noktası oldu. 23 yaşındaki genç kız son sınıf öğrencisiyken babasının desteğiyle Hava Harp Okulu’na girmek için başvuru yaptı.

Gürbüz, zorlu eğitimlerden geçti

İlk olarak Hava Harp Okulu’nun sınavlarına tabi tutuldu. 14 uçuş eğitiminden geçti. 13’ü hoca eşliğinde ve puanlama sistemiyle yapılan eğitimlerin sonuncusunda ‘yalnız uçuş’ adımını da aştı. Gürbüz, Milli Savunma Bakanlığı’nın açtığı mülakata girdi. Güvenlik soruşturmasının ardından Hava Harp Okulu’ndaki intibak eğitime başladı.Ve kendisi gibi pilot olma hayali kuran başörtülü gençlere örnek oldu. Merve Gürbüz, eğer intibak eğitimini de sorunsuz atlatırsa Türkiye’nin ilk başörtülü savaş pilotu olarak hizmete başlayacak.

askeradmin

Işıkları Kapat

Hata Bildir

İşte Türkiye’nin ilk başörtülü kadın savaş pilotu

İşte Türkiye’nin ilk başörtülü kadın savaş pilotu

Anasayfa » Haber » İşte Türkiye’nin ilk başörtülü kadın savaş pilotu

06.02.2017 tarihinde eklendi kişi izledi 

Yorumlar

Yorumlar

BENZER VİDEOLAR

TÜRK ASKERİ “AMAN” DİLEYENE ASLA ZARAR VERMEZ

TÜRK ASKERİ “AMAN” DİLEYENE ASLA ZARAR VERMEZ 13.11.2022 tarihinde eklendi - kişi izledi

MSB’NİN ŞUBAT 2023 SINIFLANDIRMA DÖNEMİ DUYURUSU

MSB’NİN ŞUBAT 2023 SINIFLANDIRMA DÖNEMİ DUYURUSU 12.11.2022 tarihinde eklendi - kişi izledi

Milli İstihbarat Teşkilatı Personel Alacak

Milli İstihbarat Teşkilatı Personel Alacak 03.10.2021 tarihinde eklendi - kişi izledi

Kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, sitemizin bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.