TÜBİTAK ve ASELSAN’ın Kriptolu Telefonları

TÜBİTAK, Kriptolu Telefon Üretti

TÜBİTAK, telefonda güvenli konuşma ortamını sağlayan bir kripto cep telefonu geliştirdi. Böylece konuşmalar şifrelenebiliyor.

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Araştırma Kurumu) tarafından üretilen kriptolu telefon sayesinde artık cep telefonları dinlenemeyecek. Günümüzde tele kulak söylentilerinin gittikçe artması, böyle bir çalışmaya talebin artacağını gösteriyor.

Gebze’deki UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) tarafından üretilmiş olan cep telefonu, telefondaki konuşma sesini sayısala dönüştürerek şifreliyor ve iletim ortamına da aktarırken şifreli olarak aktarmış oluyor.

Telefonun görüntüsünde ve kullanımında da kripto özelliği hissediliyor. Bir tümseğe sahip olan kripto kısmı, telefonun elinize tam oturmasını sağlıyor. Bu tümseği çıkartıp, yerine düz bir kapak takarsanız eğer, normal telefon görünümüne dönebiliyorsunuz.

UEKAE’den Çağrı Koç tarafından yapılan açıklamalara göre, yapılan karşılıklı telefon konuşmalarında, her iki telefonun da kripto özelliğini taşıması gerekiyor. Yoksa konuşmaların şifrelenmesi mümkün olmuyor. Her iki telefonda da bu şifreleme özelliği bulunması halinde, oldukça güvenli bir konuşma ortamı yaratılabiliyor.

Tamamen milli yapıma sahip olan bu proje, yaptığınız telefon konuşmalarında sesinize değişik işlemler uyguluyor, şifreliyor ve sayısala dönüştürüyor. Böylece yaptığınız konuşmalar şifreli olarak çıkartılıyor, telekulak’a karşı bir güvenlik oluşturuluyor.

Donanımı ve yazılımı tamamen milli olan bu telefonun üzerinde, kamera gibi, güvenliği zayıflatabileceği düşünülen hiçbir özellik bulunmuyor. Mesela yurt dışında bu amaçla üretilen başka bir telefonun mikrofonuna uzaktan ulaşılabiliyor ve sesi açılabiliyor. Ancak bu telefon bu özelliklere kapalı ve güvenli.

Bu ürüne cep telefonu demenin çok doğru olmadığı, daha çok özel tasarlanmış ve bir operatör üzerinden şifreli iletişim sağlayan bir kripto cihazı denilebilir. Bu ürünün TÜBİTAK tarafından üretildiği ancak kullanımı için onayın Milli Savunma Bakanlığı’ndan alınması gerektiği, bu yüzden başvuruların Bakanlığa yapılması gerektiği belirtiliyor.

askeradmin

Işıkları Kapat

Hata Bildir

TÜBİTAK ve ASELSAN’ın Kriptolu Telefonları

TÜBİTAK ve ASELSAN’ın Kriptolu Telefonları

Anasayfa » Savunma Sanayii » TÜBİTAK ve ASELSAN’ın Kriptolu Telefonları

07.11.2015 tarihinde eklendi kişi izledi 

Yorumlar

Yorumlar

BENZER VİDEOLAR

100. YILINDA SAVUNMA SANAYİİ

100. YILINDA SAVUNMA SANAYİİ 29.10.2023 tarihinde eklendi - kişi izledi

ATAK VE GÖKBEY’DEN 100. YIL UÇUŞU

ATAK VE GÖKBEY’DEN 100. YIL UÇUŞU 29.10.2023 tarihinde eklendi - kişi izledi

Kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, sitemizin bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.