1. Haberler
  2. TSK
  3. Genelkurmay Başkanları

Genelkurmay Başkanları

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

GENELKURMAY BAŞKANLARI

Genelkurmay Başkanı Mustafa İsmet İnönü M.İsmet İNÖNÜ
Orgeneral
3 Mayıs 1920 – 10 Kasım 1921
Genelkurmay Başkanı: Fevzi Çakmak Fevzi ÇAKMAK
Mareşal
03 Nisan 1921 – 31 Ağustos 1922 (Orgeneral)
31 Ağustos 1922 – 12 Ocak 1944 (Mareşal)
Genelkurmay Başkanı: Mehmet Kazım Orbay M.Kazım ORBAY
Orgeneral
12 Ocak 1944 – 30 Temmuz 1946
Genelkurmay Başkanı: Salih Omurtak Salih OMURTAK
Orgeneral
1 Ağustos 1946 – 8 Haziran 1949
Genelkurmay Başkanı: Abdurrahman Nafiz Gürman A. Nafiz GÜRMAN
Orgeneral
10 Haziran 1949 – 6 Haziran 1950
Genelkurmay Başkanı: Mehmet Nuri Yamut M. Nuri YAMUT
Orgeneral
5 Haziran 1950 – 10 Nisan 1954
Genelkurmay Başkanı: Ahmet Nurettin Baransel A. Nurettin BARANSEL
Orgeneral
28 Mayıs 1954 – 25 Ağustos 1955
Genelkurmay Başkanı: İsmail Hakkı Tunaboylu İ. Hakkı TUNABOYLU
Orgeneral
25 Ağustos 1955 – 10 Ekim 1957
Genelkurmay Başkanı: İbrahim Feyzi Mengüç İ. Feyzi MENGÜÇ
Orgeneral
11 Ekim 1957 – 22 Ağustos 1958
M. Rüştü ERDELHUN
Orgeneral
23 Ağustos 1958 – 27 Mayıs 1960
Genelkurmay Başkanı: Ragıp Gümüşpala Ragıp GÜMÜŞPALA
Orgeneral
3 Haziran 1960 – 4 Ağustos 1960
Genelkurmay Başkanı Cevdet Sunay Cevdet SUNAY
Orgeneral
4 Ağustos 1960 – 16 Mart 1966
Genelkurmay Başkanı: Cemal Tural A. Cemal TURAL
Orgeneral
16 Mart 1966 – 16 Mart 1969
Genelkurmay Başkanı: Memduğ Tağmaç Memduh TAĞMAÇ
Orgeneral
16 Mart 1969 – 29 Ağustos 1972
Genelkurmay Başkanı: Faruk Gürler Ö. Faruk GÜRLER
Orgeneral
29 Ağustos 1972 – 6 Mart 1973
Genelkurmay Başkanı: Semih Sancar Semih SANCAR
Orgeneral
6 Mart 1973 – 7 Mart 1978
Genelkurmay Başkanı: Ahmet Kenan Evren A. Kenan EVREN
Orgeneral
7 Mart 1978 – 1 Temmuz 1983
Genelkurmay Başkanı: Nurettin Ersin Nurettin ERSİN
Orgeneral
1 Temmuz 1983 – 6 Aralık 1983
Genelkurmay Başkanı: Mustafa Necdet Üruğ M.Necdet ÜRUĞ
Orgeneral
6 Aralık 1983 – 2 Temmuz 1987
Genelkurmay Başkanı: Necip Torumtay Necip TORUMTAY
Orgeneral
24 Temmuz 1987 – 3 Aralık 1990
Genelkurmay Başkanı: Doğan Güreş Doğan GÜREŞ
Orgeneral
6 Aralık 1990 – 30 Ağustos 1994
Genelkurmay Başkanı: İsmail Hakkı Karadayı İ.Hakkı KARADAYI
Orgeneral
30 Ağustos 1994 – 30 Ağustos 1998
Genelkurmay Başkanı: Hüseyin Kıvrıkoğlu Hüseyin KIVRIKOĞLU
Orgeneral
30 Ağustos 1998 – 28 Ağustos 2002
Genelkurmay Başkanı: Hilmi Özkök Hilmi ÖZKÖK
Orgeneral
28 Ağustos 2002 – 28 Ağustos 2006
Genelkurmay Başkanı: Yaşar Büyükanıt Yaşar BÜYÜKANIT
Orgeneral
28 Ağustos 2006 – 28 Ağustos 2008
Genelkurmay Başkanı: İlker Başbuğ İlker BAŞBUĞ
Orgeneral
28 Ağustos 2008 – 27 Ağustos 2010
Genelkurmay Başkanı: Işık Koşaner Işık KOŞANER
Orgeneral
27 Ağustos 2010 – 29 Temmuz 2011
Genelkurmay Başkanı: Necdet Özel Necdet ÖZEL
Orgeneral
29 Temmuz 2011 – 04 Ağustos 2011 (Vekâlet)
04 Ağustos 2011 – …

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Genelkurmay Başkanları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Asker TV | Askeri, Güvenlik ve Savunma Sanayii Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin