Hakkari Dağ ve Komando Tugayı

Asker TVAlternatif 1Alternatif 2Youtube kanalımıza abone olun: ►https://goo.gl/USTWfS
Whatsapp ve BİP iletişim Numaramız: ►+90 530 850 4500
Asker TV Canlı Yayın: ►http://www.askertv.com/canli-yayin
Instagram: ►https://www.instagram.com/askertv
Facebook: ►https://www.facebook.com/AskerTV
Twitter: ►https://twitter.com/askertv
Telegram: ►https://t.me/askertv
İnternet sitemiz: ►http://www.askertv.com

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı, Hakkari’de yerleşik bulunan ve PKK ile yapılan mücadelede görevlendirilen tugay.

Beş Dağ ve Komando taburu ile bir topçu taburundan müteşekkildir. Bu taburlar bölgenin değişik ilçelerinde dağılmış bir şekilde PKK’yı ortadan kaldırmak için her türlü silah ve donanıma sahiptirler.

Tugay özellikle 1993-1995 yılları arasında, Korgeneral Hasan Kundakçı (dönemin Jandarma Asayiş Komutanı) ve Tuğgeneral Osman Pamukoğlu (dönemin tugay komutanı) dönemlerinde stratejik, taktik ve lojistik alanlardaki köklü değişiklikler ile gayrinizami harp tekniklerini onlara karşı kullanarak üstün başarı sağlamıştır.

İlk defa Pamukoğlu döneminde savunma düzeninden, saldırı düzenine geçilerek PKK’ya ağır darbe vurulmuştur. Pamukoğlu’nun ilk operasyonunda 400 PKK militanı öldürülmüştür. Pamukoğlu döneminde toplam 2.256 PKK militanı yok edilmiştir. Tugay Hakkari’li gençlerin üniversite sınavlarına hazırlanmaları için “Mehmetçik Dersaneleri” ile adını duyurmuştur.

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı, Bolu Komando Tugayı’ndan bir tabur olarak bölgeye intikal eden bir birliğin orada daimi kalmaya başlamasıyla oluşmuş, önceleri Hakkari Dağ Komando Taburu olarak anılmıştır. Daha sonra bölgedeki silahlı faliyetler artınca tabur büyütülerek Tugay halini almıştır.

Anıtlar

Tugayın içinde “Adlarıyla Güneşi Yükseltenler” anıtı, tugayın girişinde birbirine çatılmış 2 silah heykeli ve girişten 50m sonra devasa bir komando heykeli bulunmaktadır. Anıt, 1995 yılında dönemin tugay komutanı Tuğgeneral Osman Pamukoğlu tarafından yaptırılmıştır.

Kayıp

Eylül 2007 itibari ile 3344[kaynak belirtilmeli] personeli çatışmalarda şehit olmuştur.

Kaynak: wikipedia

(Videodan yazıya otomatik çeviri, yazım ve anlam hataları olabilir):
Türk silahlı kuvvetlerinin tek dağ ve komando tugayı ndayız konağında diyarında konan bölümü diyerek bize komando kıyafetlerimizi giydik ve tugay’a katıldık. Tugay hakkari’ye 12 kilometre mesafedeki otluca köyü bölgesine yerleşmiş bulunmakta. Bunların bakterinin bakımı 2100 metre, il merkezine ortalama rakam farkı 627 100 m civarında 1. Bizim general başvur kışlası’nın hemen girişinde komando heykeli karşıladı. Heykelin hemen altında komandonun mehmetçin bu ülke için önemini anlatan sözlerini hep birlikte okuyalım.
Türkiye’nin öyle ki uç noktası 232000 nüfuslu hakkâri deyiz. Burada bulunma amacınızı ülkemizdeki terör faaliyetlerine en büyük darbeyi vuran ve silahlı kuvvetlerimizin dondurucu güçlerinden birini teşkil eden bazı komando tugayı yakından tanımak. Hava şartları ne olursa olsun bugün komandolarımız için sabah sporuyla başlıyor. Çelik gibi 1 vücut ve iradeye sahip olmak, karşılaşabilecekleri her türlü fiziksel güçlüğün üstesinden gelebilmek konan dönemimiz için hiç de zor değil. 3 değil taşımalı coop.
Anadolu içindeki temel amaç kadarhavale elimizde her türlü olumsuz koşula karşın kolayca ulaşabilmek. Bu nedenle askerinin hâlinde 1 değil birçok beceriye sahibim. Söylemiyorum. Kongrelerimizin eğitimi aldıkları bırakıyorum. Birçok imza oluşmasının nedenleri milyarları aşan, onların gerektiğini, becerileri uydu etmelerini sağlamaktır.
Komutanlıkta görevli kongrelerimiz için günlük hava şartları ne olursa olsun sabah spor dalı var sayar sporundaki açık kongrelerimizin her türlü fiziksel güçlerin üstesinden gelebilecek derecede gelişmiş 1 vücut ve irade sahibi olmalarını sağlamak. Bundan dolayı sıradan sporun verdim. Ben uyucum çalışmalarını geçiyorlar. Komando eğitim alayı alan hani aziz i var olan şartların zorluklarıyla başa ürünleri nasıl böyle 1 savaş şartlarına uygun olmuş durumda. Nasıl ki mimarları burada yaşanan zorlu 1 yüksekliğe kadar da korkulmaz. Durumu kötü lan üzerinde adına fazlaymış. Sırasında kullanıyorsa ondan dolayı açlık oyunlarında her açıdan insan şarkımızı biliyorum ama o gün. 1 sorun yok.
Bu nasıl veda? Şehitleri anıtı diğer adıyla isimleriyle güneşi yükseltenler, anıtı canımı vermek uğruna elinden silahını bırakmayan, göğsünden akan kanla vatanımızı sulayan bu topraklarda güneşi doğuran aziz şehitlerimizin hatıraları gönderde dalgalanan bayrağın gölgesine dikilen ağaçlarla ve adlarına yapılan mermer levhalarla alıyor. Olur ya 1 çatışmada oluyorsun. Arkandan yapılan banyo ve bakanlar içinde yatayım dedim. D konulu çıkarmayın, onlar beyin kurumdur. Bölümde neler olacak? Canım söyledim olacağım. Onlar neden olan alacağın şey doğruysa gökyüzünden geçecek. Ama o verilmeden bulacağım. Davutoğlu’ndan kostümler korkusunu çıkarmayın. Komando. Ikinci one’da tavırları.
Şans diliyoruz, size en yakın dolmuş pusula uydu çalışmaları sonrasında komando ustalarının göstereceği andırıyor. Komandolarımız yolda bırakmak zorunda olduğum çalışmalarımdan gözlükleri gibi 1 becerim var. Matematik olmak üzere verilen operasyon görevi için yola çıktılar.
Sorular bağlantılar cevapları için görünümü şu andan itibaren şarkılarında bunu gören uçurumların neresinden düşünün? Karşı yapılacak olan imza için 2 yanıt var. Koşullarındaki hayatta kalma mücadelesi 4. Her an düşmanın karşılaşmayı izleyip yorum yaz bu sürücüleri neden kalmıyorsun? Yaşında tedavi bakım planı geçmiş olan dönemin 1 an önce yapıyorum bölgesine ulaşmak istediği durmuyor.
Ve tic. Bu şekilde kazanılmadı, sürüyor. Böyle 1 otellerinde iş görüyor ve yaşıyorlar. Önce oyunculuk ve otomasyon bölgesine bırakılan.
Hazine arazileri güvenliğinin sağlanması ve bu kopyayı dönüş yapacağım işaretlerle belirlenen isimlerden diğer 1 grup var olan beylerimiz öğrenciyi bırakmak üzere sıkılıyor. Yani senin hangi unsurların menzili olan kusursuz 1 şekilde girmiş bloklar mısınız? Komandolarımız sorunsuz 1 şekilde her şey olabiliyor. Kullanılan girişimcilerden son derece mutlu 1 şekilde ayrılıyorlar ve bluzlar ile yollarını arıyorlar.
Hıhı. Artık komandolarımız hareketi bölgesinin tam içindeyim. Dünyanın bütün ordularında uygulanan gülüş tarzı ile arazide ilerleyen komandolar, düşman üzerinde belli etmeden sarma bu günlerde nişan edebilme gibi taktikleri gerçekleştirebilmek için sağlı sollu alarak adana’ya gidiyorum. Vatanım duymaz bekçileri konuşlandıkları duygulardan düşmanı çalışmaya başlıyorlar. Düşmanın oluşturmuş olduğu anları burdur aşkın sonunda olay günü ne buradaki uygulama noktasına geliyorlar. Bu ülkede kâğıt oyuncular gerçek savaş koşullarından hiçbir farkı olmayan bu alanda düşmanı yok eden komandolar, verilen görevi başarıyla yerine getirerek düzenlemelerine dönüyorlar.
Yani devlet ormandaki konuşanların da önce 1 eğitimin etaplarından burcu sızma parkuru insanın dayanma gücünü zorlayacak derecede ağır şartlarda böyle 1 durumda. Silah ve kılıç insan hakları için komandolar gerçek mermi ve patlayıcıların arasında ölüme meydan okuyorlar. Hakan içerisindeyim işin var. Mısır’la olan söyleyerek ilanları buluyorsunuz. Çok eğitimi de tekrarlayan komandolar, patlayıcılarla bu arazide kimi zaman ancak sürünerek geçebilecek darbecileri aşarak kimi zaman göğüs göğüse çarpışmış veren bu aile eğitimi tanımıyorlar.
Satış görevlisi sadece komando değil, her mevsim için asli görevlerinden biri. Bunu da son anda vurdu konusunda hadisler, ortamlarda çalışma riskine lütfen olduğu için her türlüsüne bilinciyle ölümsüz kullanabilecek. Varsa ulaşmak zor komutanı çocuklarının çalışmaları da olan gelirimize bunu ulaştırmak amacını taşıyor.
42 yıldır var ve sindirme amacıyla şiddet kullanarak eklentileri değerlendirip bunun üzerine ince uzun artırdı. Masum insanların arasına gizlice bomba bırakarak yakalanma korkusuyla sakladığı yerden vuruşunu sefer amaçlarına ulaşacaklarını, varsa yemekleriyle çıkarak aslında masum insanlar da yaratmak istedikleri korku izleyeceğimiz 14 duygularını kendi içlerinde hissettiklerini, o yüzden biçimleriyle öğeleri var. Bundaki en büyük paylardan biri de. Hiçbir ayrım harekatlarının stoam üzerinde omuzlarında taşıyan gözü pek komandolar, basın köy silahlı kuvvetleri’nin en seçkin güçlerinden biri olan hakkari dağ ve komando tugay komutanlığı verdiği birçok şehirden üzerine genelde bütün köylerde karşılaştığında yine aynısını yapacak 1 neslin görülüyor. Donatılan sonsuza kadar görevlerinin bilincinde olacak ve bu görevleri hiç biri caydırıcı, güçlü eskiden yere gitmek yerine getirmeye devam edecek.

askeradmin

Işıkları Kapat

Hata Bildir

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı

Anasayfa » Tugay Komutanlıkları » Hakkari Dağ ve Komando Tugayı

04.11.2015 tarihinde eklendi kişi izledi 

Yorumlar

Yorumlar

BENZER VİDEOLAR

Eğirdir Dağ Komando Okulu Komando Marşı

Eğirdir Dağ Komando Okulu Komando Marşı 15.09.2016 tarihinde eklendi - kişi izledi

Bolu 2. Komando Tugayı

Bolu 2. Komando Tugayı 29.11.2015 tarihinde eklendi - kişi izledi

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı’ndan Görüntüler

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı’ndan Görüntüler 04.11.2015 tarihinde eklendi - kişi izledi

Kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, sitemizin bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.