Hakkari Dağ ve Komando Tugayı

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı, Hakkari’de yerleşik bulunan ve PKK ile yapılan mücadelede görevlendirilen tugay.

Beş Dağ ve Komando taburu ile bir topçu taburundan müteşekkildir. Bu taburlar bölgenin değişik ilçelerinde dağılmış bir şekilde PKK’yı ortadan kaldırmak için her türlü silah ve donanıma sahiptirler.

Tugay özellikle 1993-1995 yılları arasında, Korgeneral Hasan Kundakçı (dönemin Jandarma Asayiş Komutanı) ve Tuğgeneral Osman Pamukoğlu (dönemin tugay komutanı) dönemlerinde stratejik, taktik ve lojistik alanlardaki köklü değişiklikler ile gayrinizami harp tekniklerini onlara karşı kullanarak üstün başarı sağlamıştır.

İlk defa Pamukoğlu döneminde savunma düzeninden, saldırı düzenine geçilerek PKK’ya ağır darbe vurulmuştur. Pamukoğlu’nun ilk operasyonunda 400 PKK militanı öldürülmüştür. Pamukoğlu döneminde toplam 2.256 PKK militanı yok edilmiştir. Tugay Hakkari’li gençlerin üniversite sınavlarına hazırlanmaları için “Mehmetçik Dersaneleri” ile adını duyurmuştur.

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı, Bolu Komando Tugayı’ndan bir tabur olarak bölgeye intikal eden bir birliğin orada daimi kalmaya başlamasıyla oluşmuş, önceleri Hakkari Dağ Komando Taburu olarak anılmıştır. Daha sonra bölgedeki silahlı faliyetler artınca tabur büyütülerek Tugay halini almıştır.

Anıtlar

Tugayın içinde “Adlarıyla Güneşi Yükseltenler” anıtı, tugayın girişinde birbirine çatılmış 2 silah heykeli ve girişten 50m sonra devasa bir komando heykeli bulunmaktadır. Anıt, 1995 yılında dönemin tugay komutanı Tuğgeneral Osman Pamukoğlu tarafından yaptırılmıştır.

Kayıp

Eylül 2007 itibari ile 3344[kaynak belirtilmeli] personeli çatışmalarda şehit olmuştur.

Kaynak: wikipedia

askeradmin

Işıkları Kapat

Hata Bildir

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı

Anasayfa » Tugay Komutanlıkları » Hakkari Dağ ve Komando Tugayı

04.11.2015 tarihinde eklendi 8.302 kişi izledi 

Yorumlar

Yorumlar

BENZER VİDEOLAR

Eğirdir Dağ Komando Okulu Komando Marşı

Eğirdir Dağ Komando Okulu Komando Marşı 15.09.2016 tarihinde eklendi - 2.036 kişi izledi

Bolu 2. Komando Tugayı

Bolu 2. Komando Tugayı 29.11.2015 tarihinde eklendi - 1.833 kişi izledi

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı’ndan Görüntüler

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı’ndan Görüntüler 04.11.2015 tarihinde eklendi - 1.636 kişi izledi

Kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, sitemizin bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Asker TV

TemaFabrika

Open chat
1
Whatsapp iletişim için aşağıdaki whatsapp ikonuna tıklayın ↓