Jandarma Komando Arama Kurtarma Taburunun Kuruluşu

JAK Tabur Komutanlığı bünyesinde, Afet Arama Kurtarma Bölükleri ile Dağcılık, Sualtı ve Köpekli Arama Kurtarma Timlerinden oluşan Özel Arama Kurtarma Bölüğü bulunmaktadır.

 

Afet Arama Kurtarma Timi

Afet Arama Kurtarma Timlerinin Görevi, deprem, çığ, sel-su baskını, toprak kayması gibi her türlü doğal ve insan kaynaklı afetlerde arama kurtarma faaliyeti icra etmektedir.

Afet Arama Kurtarma Timi; Dinleme ve Arama Unsuru (Dinleme Arama Unsur Komutanı, iki Dinleme Arama Uzmanı ve Kayıt Emniyet ve İrtibat Uzmanı) ve Kurtarma Unsuru (Kurtarma Unsur Komutanı, dört Kurtarma Uzmanı ve Sağlık Astsubayı) olmak üzere iki unsurdan oluşur.

Sualtı Timi

Su altında ve su üstündeki bütün yardım taleplerine yönelik arama kurtarma ve suç delillerinin aranıp bulunması faaliyetlerini icra etmektedir.

Sualtı Timi; Dalgıç Tim Komutanı, Dalgıç Tim Komutanı Yardımcısı, Dalgıç Basınç Odası Operatörü, dört Dalgıç ve beş Dalgıç Bot Operatörü ve Hafif Araç Şoförü olmak üzere 12 personelden oluşur.

Dağcılık Timi

Dağ, kanyon, mağara, kuyu ve yüksek katlı binalarda kaybolan veya yaralanan kazazedelerin kurtarılması maksadıyla arama kurtarma faaliyeti icra etmektedir.

Dağcılık Timi; Tim Komutanı, Tim Komutan Yardımcısı ve sekiz Dağcı olmak üzere toplam 10 personelden oluşur.

 

Köpekli Arama Kurtarma Timi

Her türlü doğal ve insan kaynaklı afette “canlı insanları” arama ve kurtarma faaliyeti icra etmektedir.

Köpekli Arama Kurtarma Timi; Tim Komutanı, 10 Arama Kurtarma Köpeği ve Köpek Sorumlusu ve üç Hafif Araç Şoförü olmak üzere toplam 14 personelden oluşur.

Yorumlar

BENZER VİDEOLAR

ASELSAN Mehmetçiğin yanı başında

ASELSAN Mehmetçiğin yanı başında 13.01.2024 tarihinde eklendi - kişi izledi

TSK 2021 YILI DIŞ KAYNAKTAN MUVAZZAF SUBAY ADAYI TEMİNİ

TSK 2021 YILI DIŞ KAYNAKTAN MUVAZZAF SUBAY ADAYI TEMİNİ 08.11.2021 tarihinde eklendi - kişi izledi

Kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, sitemizin bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.