Jandarma Komando Arama Kurtarma Timleri ve Eğitimi

Jandarma Komando Arama Kurtarma Timleri ve Eğitimi

Jandarma Komando Arama Kurtarma Timleri; dağcılık, kış ve kayak turizminin yoğun olarak yapıldığı yerlerde, meydana gelen olaylara etkin ve süratli bir şekilde müdahale edilebilmesi maksadıyla 1998 yılında teşkil edilmiştir.

Arama Kurtarma Timleri; kış turizminin yoğun olduğu yerlerde, kayak merkezlerinin ve dağcılık sporlarının yoğun olarak icra edildiği bölgelerde, Jandarma karakol komutanlıklarında konuşlandırılmıştır. Personel kadrosu; iki Astsubay, beş Uzman Jandarma, bir Uzman Erbaş ve iki Er olmak üzere toplam 10 personeldir. Halen sekiz adet tim (Bursa iki, Bolu, Kastamonu, Kayseri, Niğde, Erzurum ve Kars) mevcuttur.

Jandarma Komando Arama Kurtarma Timlerinde görevli personele; yaz ve kış dağ arama kurtarma, çığda arama kurtarma kursları ile Kars – Sarıkamış’ta kar üstü araç ve kar motosikleti kullanma konularında eğitim ve kurslar verilmektedir. Eğitimli personelin görev başı eğitimleri mevcut eğitim programları kapsamında kıt’alarında sürdürülmektedir.

Arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunur, kayak pistlerinde emniyet ve asayiş amaçlı devriye görevi icra eder, Hasta ve yaralıları tahliye eder ve Dağlık ve ormanlık bölgelerde önleyici kolluk görevlerini yürütür, istihbari bilgi elde etmek ve gerektiğinde suçluların yakalanmasına yönelik olarak faaliyetlerde bulunur.

Jandarma Komando Arama Kurtarma Timlerinde görevli personele; yaz ve kış arama kurtarma, çığda arama kurtarma kursları ile Kars – Sarıkamış’ta kar üstü araç ve kar motosikleti kullanma konularında eğitim ve kurslar verilmektedir. Eğitimli personelin görev başı eğitimleri mevcut eğitim programları kapsamında kıtalarında sürdürülmektedir.

Yorumlar

BENZER VİDEOLAR

ASELSAN Mehmetçiğin yanı başında

ASELSAN Mehmetçiğin yanı başında 13.01.2024 tarihinde eklendi - kişi izledi

TSK 2021 YILI DIŞ KAYNAKTAN MUVAZZAF SUBAY ADAYI TEMİNİ

TSK 2021 YILI DIŞ KAYNAKTAN MUVAZZAF SUBAY ADAYI TEMİNİ 08.11.2021 tarihinde eklendi - kişi izledi

Kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, sitemizin bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.