TSK Lojistik Faaliyetler: Karakol Askeri Tesis İnşaatları

 

LOJİSTİK FAALİYETLERİ

KARAKOL-ASKERİ TESİS İNŞAATLARI

 1. Cumhuriyet’in ilanından itibaren, sınır güvenliği, kaçakçılığın önlenmesi, vatandaşlarımıza ait adli ve idari faaliyetlerin yürütülmesi ve asayişin sağlanması faaliyetleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığınca yürütülmektedir.
 2. Söz konusu faaliyetler, özellikle siyasi sınır hattı üzerinde ve sınırdan giriş-çıkış noktalarını kontrol edecek şekilde, büyük bir kısmı meskun olarak sayılan yerlerde ve meskun mahallere yakın bölgelerde, bir kısmı da kaçakçılığı önlemeye yönelik olarak mahkum arazide inşa edilen hudut/jandarma karakolları ile sağlanmaya devam edilmektedir.
 3. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, tesis ihtiyaçlarını karşılamak üzere konsept değişikliğine gidilmiş ve araziyi kontrol etme imkanı da sağlayabilecek, sınır güvenliği ve teröristle mücadele için yüksek güvenlikli karakol ve askeri tesislerinin yapılmasına yönelik çalışmalara başlanmıştır.
 4. Bu doğrultuda;
  1. Hudutlarda teknolojik imkanlarla kapatılamayan açık alanların kapatılması,
  2. Kullanım ömrünü tamamlamış binaların yenilenmesi,
  3. Kaçakçılığın önlenmesi maksadıyla mahkum arazi kesimlerine yapılan karakolların, hakim arazi kesimlerine taşınarak, birlik emniyeti için az kuvvet ayırarak, azami gücün sınır güvenliği ve teröristle mücadelede kullanılması,
  4. Alan hakimiyeti/kontrolü sağlamak maksadıyla başta hudut hattı olmak üzere yeni açılan üs bölgelerindeki tesis ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla;
   1. Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı arasında imzalanan 11 ve 12 Kasım 2008 tarihli protokoller,
   2. Milli Savunma Bakanlığının İnşaat Programı,
   3. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Yatırım Programı kapsamında, toplam 510 adet karakol/askeri tesis yapımı planlanmış, 2011-2015 yılları arasında söz konusu tesislerden 253 adetinin inşası tamamlanmıştır.

Yorumlar

BENZER VİDEOLAR

ASELSAN Mehmetçiğin yanı başında

ASELSAN Mehmetçiğin yanı başında 13.01.2024 tarihinde eklendi - kişi izledi

TSK 2021 YILI DIŞ KAYNAKTAN MUVAZZAF SUBAY ADAYI TEMİNİ

TSK 2021 YILI DIŞ KAYNAKTAN MUVAZZAF SUBAY ADAYI TEMİNİ 08.11.2021 tarihinde eklendi - kişi izledi

Kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, sitemizin bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.