TSK Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ KULLANIMI

 1. Türk Silahlı Kuvvetleri’da yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanılarak elektrik üretilmesine ilişkin 2013 yılında başlatılan çalışmalar neticesinde;
  1. Sistem tasarımcıları tarafından mevzuat çerçevesinde inceleme yapılması, bütün profillerin (girdi, atık, kayıp-kaçak, verimsizlik, israf ve emisyon) analiz edilmesi, analiz sonuçlarına göre uygulanabilir bulunması ve ilgili kurumlardan gerekli müsaadelerin alınması durumunda ucuz ve temiz elektrik enerjisi üretimi açısından avantajlı olduğu,
  2. Ancak, Türk Silahlı Kuvvetleri kışlalarında yapılması planlanan yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim sistemlerin sadece ucuz olmasının yeterli bir kriter olmadığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin harekat kabiliyetini olumsuz etkilememesi, personel, istihbarat, harekat, lojistik ve MEBS sistemleri açısından da uygun bulunması şartıyla uygulamaya geçilmesinin faydalı olacağı değerlendirilmiştir.
 2. Bu kapsamda;
  1. İlgili mevzuat doğrultusunda pilot olarak seçilecek kışlalarda örnek uygulamalar yapılarak sistemin denenmesinin,
  2. Maliyet-etkinlik, personel, istihbarat, harekât ve MEBS yönünden geri dönüşlerinin incelenmesinin ve müteakiben uygulamanın Türk Silahlı Kuvvetleri geneline yayılmasının daha faydalı olacağı değerlendirilmiştir.
 3. Bu maksatla, pilot kışlalar seçilmiş, Türk Silahlı Kuvvetleri 2015-2016 ve 2017 yılları İnşaat Programı kapsamında, anılan kışlalarda Rüzgar Enerji Santrali ve Güneş Enerji Santralleri kurularak elektrik üretilmesi, enerji etüdü raporu oluşturulması ve verimlilik artırıcı projelerin hazırlanmasına yönelik faaliyetlere başlanmıştır.
 4. Bu kapsamda, yapılacak tesislerin Türk Silahlı Kuvvetlerinin emniyet ve beka sistemlerini olumsuz etkilememesi maksadıyla, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretimine yönelik yapılacak çalışmalara, Türk Silahlı Kuvvetlerinde yürütülen örnek projelerden alınacak geri dönüşleri müteakip başlanması planlanmıştır.

Yorumlar

BENZER VİDEOLAR

ASELSAN Mehmetçiğin yanı başında

ASELSAN Mehmetçiğin yanı başında 13.01.2024 tarihinde eklendi - kişi izledi

TSK 2021 YILI DIŞ KAYNAKTAN MUVAZZAF SUBAY ADAYI TEMİNİ

TSK 2021 YILI DIŞ KAYNAKTAN MUVAZZAF SUBAY ADAYI TEMİNİ 08.11.2021 tarihinde eklendi - kişi izledi

Kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, sitemizin bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.