Kara Kuvvetleri Komutanlığı | Subay Temini

kara-kuvvetleri-komutanligi-subay-temini

Subay Kaynakları

Harp Okulundan Yetiştirilenler

Kara Harp Okulunun öğrenci kaynağı askerî liselerden gelen öğrenciler ile lise mezunu öğrencilerden oluşmaktadır. Bu okulda dört yıllık eğitim-öğretim sonunda başarılı olanlar, hem akademik program karşılığı “Lisans Diploması”, hem de yetiştirildikleri sınıflara uygun olarak “Subaylık Diploması” alarak Teğmen rütbesiyle mezun olmaktadır.


Silahlı Kuvvetler Adına Fakülte ve Yüksek Okullarda Yetiştirilen Subaylar

Liseleri bitirerek fakülte ve yüksekokullara devam hakkını kazanmış olanlar ile fakülte veya yüksekokullarda okudukları sınıfı başarı ile geçenlerden lüzum ve ihtiyaç duyulduğunda lise menşeli olmak şartıyla, Silahlı Kuvvetler namına okumak isteyen öğrenciler seçildikleri takdirde, yurt içi ve yurt dışındaki fakülte veya yüksekokullarda askerî öğrenci olarak öğrenim yaparlar.


Dış Kaynaktan Muvazzaf/Sözleşmeli Subay Temini

K.K.K.lığının mevcut eğitim kurumlarından yetiştirme yapılmayan sınıflar ile ihtiyaç duyulan diğer sınıflara, kendi nam ve hesabına okuyarak üniversitelerin çeşitli bölümlerinden mezun olan bayan ve erkeklerden istekli olanlar, yapılacak fiziki kabiliyet ve yetenek testi ile yazılı ve mülakat sınavlarında başarılı olmaları durumunda sözleşmeli veya muvazzaf subay olarak temin edilmektedir.


Astsubaylıktan Subaylığa Geçenler

En az dört yıllık bir fakülte veya yüksekokuldan mezun olan, subaylık için sınava müracaat tarihinde en az kıdemli çavuş rütbesinde ve astsubay olarak dördüncü hizmet yılını tamamlamış, yedinci hizmet yılını bitirmemiş olan, müracaat tarihinde astsubaylığa nasıp tarihinden itibaren almış olduğu mevcut sicil notlarının ortalaması, sicil tam notunun yüzde doksan ve daha yukarısı olan ve yapılacak seçme sınavlarında başarılı olanlar, subay olarak nasbedilmektedir.

Yorumlar

BENZER VİDEOLAR

Kara Kuvvetleri Komutanlığı askeri personel alacak

Kara Kuvvetleri Komutanlığı askeri personel alacak 22.02.2018 tarihinde eklendi - kişi izledi

Kara Kuvvetleri Komutanlığı sözleşmeli 13000 Erbaş alacak

Kara Kuvvetleri Komutanlığı sözleşmeli 13000 Erbaş alacak 03.03.2017 tarihinde eklendi - kişi izledi

Kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, sitemizin bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.